Vývoj a současnost SAS


[vznik SAS]

[zbraně SAS]

 

  Po válce byla tedy SAS rozpuštěna, ale záhy na to v roce 1947 přišlo rozhodnutí o obnovení SAS. Zformoval se tedy 21.SAS pluk, jehož vojáci "Malajští zvědové" se zúčastnili bojů při komunistickém povstání v malajské džungli. Tam je v roce 1952 založen 22.pluk SAS.

  Dalších bojů se SAS zúčastnili v Ománu, Adenu, na Borneu, dále  bitvy o Falklandské ostrovy, kde vybudovali pozorovatelny, odkud podávali vojáci hlášení o pohybu nepřítele a naváděli letouny v akci. V roce 1980 byli určeni k osvobození iránské ambasády. Válka v zálivu byla další akce jež se zhostili SAS se ctí. Plnili zde nejrůznější úkoly s nichž nejvýznamnější byl "hon na rakety Scud". Úkolem bylo vypátrat Scudy, zničit je, nebo přivolat letectvo. Po devíti dnech již žádná raketa nevzlétla. Jednotky SAS také působily v různých zemích jako vojenští poradci a instruktoři pro výcvik. Zúčastnili se též konfliktu na Balkáně. Byli nasazeni v Severním Irsku proti IRA. Na území Velké Británie působí jako protiteroristická jednotka.

 

SAS je součástí Britské armády a jejím úkolem je proniknout hluboko za nepřátelskou linii, zde provádět průzkumnou činnost, sabotáže, útoky na důležité strategické a taktické  cíle.  Působí  jako instruktoři odbojových sil na nepřátelském území. Ve  Velké Británii jsou jejich úkolem protiteroristické operace. Někteří příslušníci působí i v SIS.

V současnosti je aktivní jednotkou 22.SAS. V případech válečného konfliktu jsou aktivovány záložní 21. a 23. SAS jednotka.
 

SAS je rozdělena na čtyři jednotky. A,B,D a G
Horskou - horolezci
Leteckou - výsadkáři
Jízdní - vozidla a motorky
Námořní - čluny a kanoe
 

Příslušník SAS prochází výsadkářským výcvikem a má křížovou specializaci, takže je schopen v případě potřeby zaskočit za jiného člena týmu .

  

     

  

[vznik SAS]

[zbraně SAS]